👤

fosfat de sodiu: aNa=23; Ao=16; Ap=31
a)formula chimica pe baza valentei
b) raportul atomic
c) raportul de masa
d)masa molara
e) compozitia procentuala
pls


Răspuns :

Formula chimica:

[tex]Na^{I}_{3}PO_{4}^{III}[/tex]

Raport atomic:

3:1:4

Raport de masa:

69:31:64

Masa molara:

[tex]M_{Na_{3}PO_{4}}=3M_{Na}+M_{P}+4M_{O}=3*23+31+4*16=69+31+64=164g/mol[/tex]

Compozitie procentuala:

69g Na......31g P......64g O........164g Na3PO4

x...................y.................z...................100g Na3PO4

x=69*100/164=42,07% Na

y=31*100/164=18,9% P

z = 100 - 42,07 - 18,9 = 39,03% O