👤

Ce cantitate de zinc de puritate 65% se consuma in reactia acestuia o soluție de acid clorhidric ptr.a se obtine 2moli de hidrogen.

Răspuns :

Răspuns:

A,Zn= 65g/mol

1mol......................1mol

Zn + 2HCl------> H2 + ZnCl2

x..............................2mol

x= niu= 2molZn pur

m,niuxA=2molx65g/mol=130gZnpur

p=,m,purx100/m,impur---> m,impur=130x100/65g=200g Zn IMPUR

Explicație: