Răspuns :
Răspuns:
Cantitatea de HCl dizolvat în 2 L soluție de concentrație molară 1 M de HCl se calculează cu relația matematică pentru concentrația molară, dedusă din definiția ei:
C M = nd/ Vs= md / M .Vs
unde:
C M = concentrația molară în dizolvat a soluției (mol/L, sau M)
nd= număr moli de dizolvat în soluție (moli)
Vs= volumul soluției în care sunt un număr (nd) de moli de dizolvat (L)
n d moli (din relația matematică pentru numărul de moli) este:
nd moli (sau niu moli dizolvat) = md . M
unde:
md= masa de dizolvat în soluție (g)
M= masa moleculară la dizolvat (g/mol)
Rezultă că:
md = C M . M .Vs
Etape de calcul md HCl, din 2 L soluție 1M.
1) datele problemei:
- Vs=volum soluție HCl= 2L
- C M de HCl = 1 M (1 mol/L)
- M HCl =? se calculează
- md HCl din soluție =? se calculează
2) calcul de M HCl.
M HCl = A H + A Cl = 1 + 35,5 =36,5 g/mol
A = mase atomice, se iau din tabelul sistemului periodic
3) calcul de md, cu relația matematică de mai sus, în care introducem toate valorile cunoscute și rezolvăm:
md HCl = C M HCl . M HCl . Vs
md HCl = 1 (mol/L) .36,5 g/mol .2 L=73 g HCl dizolvat
R =73 g HCl
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!