👤

Un automobil consumă 7,5L de benzină la 104km. Câtă benzină consumă automobilul la 133km?
Dau coroană


Răspuns :

Răspuns:

9,59 l

Explicație pas cu pas:

104 km.................7,5 l

133..........................x

x = 133 * 7,5 : 104

x = 997,5 : 104

x = 9,59 l

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari