Răspuns :
Răspuns:
pentru ca nu stiua cat este solubilitatea o sa o notez cu s
se da :
md1= 140g
ms1=700g
din solubilitate deduc c2-concentratia solutiei saturate
100g apa............s,g NH4CL
(100+s)g solutie..........s,g NH4Cl
c2= sx100/(100+s)
dar solutia aturata se obtine din prima solutie, asa ca
md2=md1
c2= 140x100/ms2---> ms2= 140x100/c2
inlocuind pe c2, in funnctie de solubilitate,rezulta:
ms2= 140x100(100+s)/100s= 140(100+s)/s
se deduce ca : ms2=ms1-m,apa evaporata
m,apa evaporata= 700-140(100+s)/s
daca afli s (trebuie sa fie cam 30),il inlocuiesti in formula !
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!