1. Determinaţi formula chimică a substanței care are următoarea compoziţie procentuală masică: 43,39% Na, 11,32% C și 45,29% 0. (ANa= 23, Ac= 12, Ao=16) 2.Determină formula chimică a substanţei care are raportul de masă H:N:0= 1:14:48. (Ah= 1, An= 14, Ao=16) 3. Mai mulți compuși ai Pb au fost utilizaţi ca pigmenți pentru fabricarea vopselelor pentru pictură. Unul dintre pigmenții de culoare galbenă conține 44,9% Pb și restul iod. Care este formula chimică a acestui pigment? ( Apb= 207, A1= 127) AJUTOR URGENT!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!