Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2,5 kg ardei ...............4 kg banane ...................32 lei
5 kg ardei ...................2 kg banane ....................31 lei
inmultim prima linie cu 2
5 kg ardei ....................8 kg banane ....................64 lei
5 kg ardei .....................2 kg banane ....................31 lei
8 - 2 = 6 kg banane ..............64 - 31 = 33 lei
1 kg banane .....................33 : 6 = 5,5 lei
5 kg ardei .............31 - 2*5,5 = 31 - 11 = 20 lei
1 kg ardei ..................20 : 5 = 4 lei
2,5kg ardei....4kg banane....32lei
5kg ardei....2kg banane....31lei
inmultim linia cu 2(prima)
5kg ardei...8kg banane...64lei
5kg ardei...2kg banane...31lei
8-2=6kg
banane ...64-31=33lei
banane ...33÷5=5,5lei
5kg ardei .......31-2×5,5=31-11=20lei
1kg ardei....20÷5=4lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!