Răspuns :
Răspuns:
Prima data trebuie sa scrii ecuatia: C6H5-CH3 + 3HNO3 ---> 2,4,6-TNT + 3H2O
In problema se spune ca se utilizeaza 1890 g de am sulfonitric (HNO3, H2SO4,H20 - insa in problema aceasta avem nevoie doar de HNO3) , DAR 60% din acesti 1890 reprezinta ac azotic:
(60*1890)/100=1134 g ac azotic din am suflonitric
Pentru ca am aflat masa de ac azotic, ne ducem cu ea pe reactie si aflam masa de toluen:
x/92=1134/3*63
unde 92 este masa moleculara a toluenului, iar 3*63 cea a ac azotic
rezulta x=(92*1134)/3*63 = 552 g toluen
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!