👤

1- Calculează masa de soda caustică care este dizolvată în 300 g de soluție de concentrație 20%
2-Calculează masa de soda caustică care este dizolvată în 2 L soluție 0,1M.
Varog Frumos sa ma ajutati si pe mine la aceste 2 probleme!
Multumesc!


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

1) c=md/ms*100

md=c*ms/100

md=20*300/100

md=60g naoh

2)cm=md/niu*vs(l(

md=niu*cm*vs(l)

md=40*0.1*2

md=8g naoh

Vezi imaginea ZIOGREG