Răspuns :
Răspuns: a] Mg+2HCl=MgCl2+H2 se calculeaza MHCl=1+35,5=36,5g/mol b] se aplica regula de 3 simpla si se calculeaza md HCl din reactie la 24gMg.......................................2.36,5gHCl 9,6g.............................................x x=9,6.2.36,5/24=29.2g HCl C%=md.100/ms ms=md.100/C%=29,2.100/36,5= 80g solutie HCl c] tot din reactie se afla si nr.moli de MgCL2 la 24g Mg.............1mol MgCl2 9,6g..............................y y= 0,4moli MgCl2 d] ;a 24g Mg....................22,4 LH2 9,6g Mg............................z z=9,6.22,4/24=8,96LH2 degajat
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!