Răspuns :
Răspuns:
C)0,0535kg
Explicație:
FeCl3 - clorura de fier III
NaOH- hidroxid de sodiu
Msol= 300g
c=20%
Aflam masa de dizolvat (hidroxid de sodiu) din solutie folosind urmatoarea formula:
[tex]\frac{c}{100} = \frac{md (masa dizolvat)}{msol (masa solutie)}[/tex]
Md= [tex]\frac{c*msol}{100} = \frac{20*300}{100} = 60[/tex]grame de NaOH
Transformam gramele in moli folosind urmatoarea formula:
[tex]n=\frac{m}{M}[/tex], unde n= numarul de moli, m=masa, M=masa molara
[tex]M_{NaOH}[/tex]= 23+16+1=40 g/mol
[tex]n_{NaOH} = \frac{60}{40} = 1.5 moli[/tex]
Scriem ecuatia reactiei:
FeCl3 + 3NaOH → Fe(OH)3 + 3NaCl
Precipitatul aici este Fe(OH)3.
Scriem regula de 3 simple:
3 moli de NaOH consuma 1 mol de Fe(OH)3
1.5 moli de NaOH consuma x mol
x=[tex]\frac{1.5}{3} =0.5[/tex] moli de Fe(OH)3
Transformam molii in grame.
m=n*M= 0.5*107=53.5 g=0,0535 kg
[tex]M_{Fe(OH)3}[/tex]=56+16*3+3=107 g/mol
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!