Răspuns :
Răspuns: 1. 9 460 800 000 km
Explicație:
daca iti petreceai un sfert de ora cu problema aceasta, ai fi invatat multe lucruri...
1. distanta parcursa de lumina intr-un an =
d = viteza luminii x timpul
viteza luminii = 300 000 km/s
timpul = 365 (zile) x 24 ( ore intr-o zi) x 60 ( minute intr-o ora) x 60 secunde = 365 x 86 400 = 31 536 000 secunde .
intr-un an, lumina parcurge o distanta d = v x t
300 000 km/s x 31 536 000 s = 9 460 800 000 km
2.
Distanță la cursele de atletism -- 100 m
Distanta de la Lună la Pământ --- 384 000 km
Distanta de la Soare la Pământ --- 150 000 000 km
Distanță interstelară peste 1 an-lumină
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!