Răspuns :
Răspuns:
Z=13 Al
1s² 2s² 2p⁶ 3s² 3p¹ grupa a III a A perioada 3
Al2O3
MAl2O3 =2×27+3×16=102g/mol
Răspuns: se urmareste sistemul periodic : stiind ca perioada este sirul orizontal cuprins intre 2 gaze rare consecutiva , iar grupa este coloana verticala care contine elemente chimice cu aceeasi configuratie electronica pe ultimul strat si la intersectia perioadei3 cu grupa 14 respectiv grupaIV-a se afla elementul Si =siliciu cu Z=14, configuratia electronica a Si va fi;1s2 2s2 2p6 3s2 3p2 , avand 4 electroni pe ultimul strat are valenta IV si cu oxigenul formeaza compusul SiO2 dioxid de siliciu Masa moleculara M SiO2=28+2.16=60g/mol am folosit masele atomice ale elementelor componenta A Si=28g/mol si A AO=16g/mol
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!