Răspuns :
Răspuns:Ia de aici tema la fizica Marie XD :
Explicație:
Observatorul se afla la distanta d = v * t = 340 m/s * 15 s = 5100 m ,fata de furtuna;
al doilea sunet e la d1 = 340 m /s * 6 s = 2040 m
In cele 10 min dintre cele 2 observatii,mai exact 600 sec,furtuna s-a deplasat pe o distanta de : d - d1 = 5100 - 2040 = 3060 m
Viteza furtunii este cea de:
v= d / t = 3060 m / 600 s =5,1 m/s
Sper ca te-am ajutat XD
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!