👤

. Simona calculează cantitatea de apă care se pierde de la un robinet defect. Dacă într-o oră
fata umple 2 sticle de 500 ml, află, în litri, pierderea înregistrată într-o săptămână.
a) 168;
b) 24;
c) 7;
d) nu se poate determina.​


Răspuns :

Răspuns:

intr-o ora 2*500ml=1 litru     ;    24*1=24 litri pe zi ;      24*7=168 litri pe  saptamana;    a)

Explicație pas cu pas: