👤

ce masa de magneziu interacționează cu 2 moli de acid clorhidric​

Răspuns :

Răspuns:

MHCl=1+35,5=36,5

m=n×M=2×36,5=73

24 2×36,5g

Mg+2HCl =>MgCl2 +H2

xg 73g

MMg=24g/mol

x=73×24/2×36,5=calculează