👤

Care este greutatea unui cub din aluminiu (densitatea=2,7g/cm cubi) cu latura de 30cm?

Răspuns :

Răspuns: G = 714,42 Newton

Explicație:

Greutatea G = m x g

m = masa

g = acceleratia gravitationala = 9,8 N/kg  

trebuie sa aflam masa.

Stim ca este cub cu latura de 30 cm si ca densitatea = 2,7 g / cm³

Stim ca densitatea = masa / volum

masa = densitate x volum

densitate = 2,7 g /cm³

volum cub = latura x latura x latura = 30 cm x 30 cm x 30 cm = 27 000 cm³

masa = 2,7 g / cm³ x 27 000 cm³ = 72 900 g  = 72,9 kg  

Greutatea  = mg = 72,9 kg x 9,8 N/kg = 714,42 Newton

Răspuns:

G =  m*g, m = densit * Volum = 2,700 Kg/m3 * 0,027*9,8 =714,42 kg

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari