👤

v2=80 km/h=? m/s.
va rog frumos ajutați-mă


Răspuns :

Răspuns:

80 km->80000 m

1h=3600 sec

80 km/h*3,6=22,22 m/s

R:22,22 m/s este viteza

Răspuns: 22,22 m/s

Explicație:

Mobilul se deplaseaza cu 80 km intr-o ora

80 km = 80 x 1000 = 80 000 m

o ora  = 3 600 secunde

80 km/h = 80 000 m / 3 600 s = 22,22 m/s

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari