O anvelopa are volumul V=10L si este umflata cu aer la presiunea =1,6105Pa si la o temperatura t=27C. Se introduce cu un corp de pompa cu volumul v=0,1L o cantitate de aer la presiunea atmosferica normala0=105Pa si la aceeasi temperatura prin pompari succesive,pana cand presiunea in anvelopa devine =1,8105Pa.
a) Masa de aer care patrunde in corpul de pompa la o singura pompare
b) Viteza termica a moleculelor de aer in starea finala
c) De cate ori se apasa corpul de pompa pentru a mari presiunea in anvelopa ,daca la ficare pompare se introduce aceeasi masa de gaz in corpul de pompa
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!