Răspuns :
Răspuns:afli cantitatea de apa oxigenata ×= 800×20/100 se simplifica si da 8× 20 egal cu 160( apa oxigenata pura) 160 g H2O2 sunt egale cu 4, 7 moli
Din ec reactiei H2O2> H2O+ 1/2 O2 rezulta ca molii O2 sunt egali cu 4.7: 2 egal cu 2.35 sper ca te am ajutat!
Explicație:
Răspuns:
Explicație:
ms= 800g H2O2
c=20%
nr . moli O2
-se afla md sol. de H2O2
md= c. ms : 100
md= 20 . 800 : 100=160 g H2O2
160g xg
2H2O2= 2H2O + O2
2.34g 32g
x= 160 . 32 : 68=75,29 g oxigen
n= m : M
n= 75,29 g : 32g/moli=2,35 moli O2
MH2O2= 2+32=34-------> 34g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!