Răspuns :
Salut,
Notăm cu F forța care acționează asupra corpului și cu Ff forța de frecare.
Viteza fiind constantă, accelerația este de valoare nulă, deci a = 0 m/s².
Al doilea principiu al mecanicii în acest caz este:
F -- Ff = m·a, deci F -- Ff = 0, deci F = Ff.
Dar Ff = μ·N = μ·G = μmg
Din cele de mai sus avem că: F = μmg = 0,2·200·9,81 = 392,4 N.
La punctul a avem că:
L = F·d = 392,4·20 = 7848 J, deci L = 7848 J.
La punctul b avem că:
Lf = Ff·d = 392,4·20 = 7848 J, deci Lf = 7848 J.
Ai înțeles ?
Green eyes.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!