Răspuns :
Răspuns: Este o problemă despre concentrația molară, C M a soluției.
Relația matematică pentru calcularea molare este: .
M = md/ M.Vs ( mol/L sau M)
unde:
C M =concentrația molară a soluției în substanța dizolvată, M,
md= masa de dizolvat (substanța dizolvată), g
M= masa moleculară a dizolvatului (g/mol)
Vs=volumul soluției, L (sau dm³)
Se știe că:
numărul de moli de dizolvat, nd= md/M
Datele problemei
C M de CuSO₄ în 100 mL soluție= 0,1 M (mol/L)
Volum soluție=Vs=100 mL = 100:100o=0,1 L
A Cu= 64, A S=32, A O = 16
n d CuSO₄=? moli
md CuSO₄ = ? g
Etape de calcul
1.n d CuSO₄ =?moli, din C M și Vs
nd = C M .Vs= 0,1 (mol/L) .0,1 L=0,01 moli CuSO₄
2. M CuSO₄ = ? g/mol
M Cu SO₄ = A Cu + A S + 4 A O =64+32+4.16=160 g/mol
3. md CuSO₄ =?
md CuSO₄= nd CuSO₄ . M CuSO₄ = 0,01 moli.160g/mol=1,6 g
R: 1,6 g CuSO₄ anhidru, nu s-a specificat, că trebuie să calculăm masa de sulfat de cupru cristalohidrat.
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!