Răspuns :
Răspuns: Concentrația molară a ionilor de H₃O⁺, respectiv a ionilor de HO⁻, la soluții apoase de acizi tari(HCl, HNO₃) și baze tari (NaOH), pH-ul, pOH-ul se calculează cu relațiile matematice:
pH soluții acizi = -lg C M H₃O⁺ = -lg C M acid tare
pH soluții baze = 14-pOH
pOH = -lg C M HO⁻ = C M bază tare
unde C M = concentrații molare, mol/L (sau M)
Explicație:
acizii tari disociază total în ioni, după dizolvarea în apă:
HCl aq = H⁺ aq + Cl⁻ aq
1mol........1mol.......1mol, rezultă că: n moli HCl= n moli H⁺=n moli Cl⁻
HNO₃aq = H⁺aq + NO₃⁻aq
1mol.............1mol....1mol, rezultă: n moli HNO₃=n moliH⁺ = n moli Cl⁻
H⁺ + H₂O = H₃O⁺ (proton hidratat)
NaOH aq = Na⁺aq + HO⁻aq
1mol...........1mol.............1mol, rezulă: n moli NaOH =n moli HO⁻
Calcule
1) pH-ul soluție HCl=?, la C M HCl= 0,01 M
pH = -lg C M HCl = -lg 0,01 = -lg 10⁻² = 2
R: pH =2
2) pH-ul soluțiede NaOH, C M NaOH = 0,01 M
pH = 14-pOH
pOH = -lg C M NaOH =- lg 0,01 M = -lg 10⁻² = 2
și:
pH = 14-2= 12.
R:pH =12
3) pH soluție de HNO₃, C M HNO₃=1 M
pH = -lg C M HNO₃ = -lg 1= 0
R: pH =0
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!