Un observator vede un avion care zboară la o înălțime de 6000 m sub un unghi de 30 de grade. La ce distanță de observator se află avionul?

Răspuns:
12000m
Explicație pas cu pas:
d=altitudine×2 sinα=altitudine/distanta=1/2 α=30°
d=6000×2=12000m=12 km