Răspuns :
Răspuns:
In 4 ore motociclistul care pleaca din A parcurge 4 x 55 = 220 km
In 4 ore motociclistul care pleaca din B parcurge 4 x 58 000 = 232 000 m = 232 km
Cei doi motociclisti parcurg in 4 h distanta 220 + 232 = 452 km
Intre motociclisti se mai afla 912 - 452 = 460 km
________________-
Alte intrebari
- Dupa 16 ore, motociclistul care pleaca din A a ajuns in B? Daca nu, la ce distanta de B se afla?
16 x 55 = 880 km
880 < 912, deci nu a ajuns in B
912 - 880 = 32 km (mai are de parcurs ca sa ajunga la B)
- Dupa 8 ore de mers, motociclistul care pleaca din B a ajuns la jumatatea drumului?
In 8 ore motociclistul parcurge 8 x 58 = 464 km
Jumatate din drum are 912 : 2 = 456 km
deci motociclistul a trecut de jumatea drumului pentru ca 464 > 456
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!