Răspuns :
Afli masa in grame a cloronaftalinei: formula spune: n=m/M, unde n-nr de moli; m-masa; M-masa atomica.
Noi trebuie sa aflam masa, deci m=n*M.
Masa atomica a 1-cloronaftalinei este 10*12+1*4+35,5= 162,5g : 12 atomi de C, 7 de H si 1 de Cl.
Ne intoarcem la masa: m=0,45*162,5=73,125g 1-cloronaftalina, asta este masa practica ce va fi calculata in randament, este cea data in cerinta de obicei.
Facem schema reactiei pentru clorurarea naftalinei; cum eu nu o pot face, o voi scrie pe scurt:
64 x
C10H8 + Cl2 (FeCl3)-> C10H7Cl + HCl
128 126,5
x=(64*126,5)/128=81,25g 1-cloronaftalina, asta este masa teoretica.
Urmeaza sa folosim formula randamentului: μ=(mp*100)/mt, mp=masa practica, mt=masa teoretica.
μ=(73,125*100)/81,25=90%
Sper ca stii ca in chimie reactiile niciodata nu vor da exact ca in teorie, sunt extrem de multi factori pentru care o reactie nu poate avea randament total si tocmai de asta se calculeaza, in special in industriile mari unde procentele mici pot reprezenta cantitati mari ;)
Sper ca te-am ajutat :)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!