1. Puterea electrică a unui consumator cu rezistenţa R =4Ω la capetele căruia se aplică o intensitate electrică I=2A este de:
a. 8 W b. 16 W c. 2 W d. 1 W
2. Un conductor cu rezistenţa R =5Ω este parcurs de un curent electric având intensitatea I =4A .
Tensiunea electrică la capetele conductorului este:
a. 20V b. 25V c. 125V d. 200V
3. Prin convenţie, sensul curentului electric este:
a. de la „+” la „-“ prin interiorul sursei
b. de la „+” la „-“ prin circuitul exterior sursei
c. sensul deplasării electronilor în circuitul interior
d. sensul deplasării electronilor în circuitul exterior sursei
4. Unitatea de măsură în S.I. pentru energia electrică poate fi scrisă în forma:
a. Ω²*A*s b.V²*Ω*s c.V*A*s d. V/A*s
5. Lungimea unui conductor liniar, omogen, de rezistență R = 2,75 Ω, cu aria secţiunii transversale de 2 mm² , confecţionat din aluminiu ( ρ = 2,75·10 ⁻⁸ Ω·m ), are valoarea:
a. 200 m b. 275 m c. 20 m d. 2 m
Va rog frumos!Urgent!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!