1. Completaţi ecuaţiile reacţiilor:
KOH + H 2 SO 4 = ...........................
Ca(OH) 2 + CO 2 = ............................
FeCl 3 + NaOH = ...................
Cu(OH) 2 + HCl = ........................
2. Denumiți și clasificați după solubilitate bazele de la exercițiul 1.
3. Ce cantitate de sulfat de calciu se obţine dacă se folosesc 50g hidroxid de calciu
de puritate 80% ? Se dau: AS=32; AO=16; AH=1; ACa=40
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!