Buna! 188.....................x K2O+H2O—>2KOH 94.......................112 n=m/M MK2O=94 g/mol m=n•M=94•2=188 grame K2O x=188•112/94=224 grame de KOH de concentrație 20% c=(md/ms)•100 md=(ms•c)/100=44,8 grame de KOH se poate obține din 2 moli de K2O
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!