👤

La ce distanță față de o lentilă convergentă cu distanța focală f=10 cm , trebuie plasat un obiect pentru a obține o mărire liniară β =50 ?

Răspuns :

[tex]\beta=-\frac{x_2}{x_1}=>x_2=-\beta x_1=-50x_1\\ \frac{1}{x_2}- \frac{1}{x_1}=\frac{1}{f} <=>-\frac{1}{50x_1}-\frac{1}{x_1}=\frac{1}{10}<=>-\frac{51}{50x_1}= \frac{1}{10}|*10=>-5x_1=51=>x_1=-10,2 cm[/tex]

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari