👤

Cer ajutorul dvs,ofer mai mul de 50p.
În laboratorul chimic pentru stabilirea concentrației soluțiilor de acizi se utilizează soluții de baze alcaline. Calculează partea de masă a acidului azotic în soluție, dacă soluția de acid cu masa 63 g a interacționat cu o soluție ce conține hidroxid de sodiu cu masa 4 g. 


Răspuns :

4 g           md g

NaOH + HNO3 --> NaNO3 + H2O

 40          63

=> md = 4x63/40 = 6,3 g HNO3

stim ca w% = mdx100/ms

= 6,3x100/63 = 10%