Răspuns :
Răspuns:
3 lei costa un kg de portocale
Explicație pas cu pas:
Notam cu:
b - cat costa un kg de banane
p - cat costa un kg de portocale
b = 2 *p
30 * p + 45 * b = 360 lei
inlocuim prima relatie in cea de a doua si vom avea:
30p + 45 * 2p = 360 => 30p + 90p = 360 => 120p =360 / : 120 => p = 3 lei kilogramul
b = 2 * 3 => b = 6 lei kilogramul
Verificare: 30 * 3 + 45 * 6 = 90+270 = 360 (adevarat)
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
notam pretul unui kilogram de banane cu B si pretul unui kg de portocale cu P
Costul bananelor este dat de numarul de kilograme de banane inmultit cu pretul pe kilogram, adica 45 kg x B lei/kg
Costul portocalelor este dat de numarul de kilograme de portocale inmultit cu pretul pe kilogram , adica 30 kg x P lei/kg
30 xP +45 xB=360 lei
stim insa ca un kilogram de banane costa cât 2 kilograme de portocale, adica:
B+2P . Inlocuim in relatia de mai sus:
30P+45x2P=360
30P+90P=360 lei
120P=360 lei
P= 360:120=3 lei
raspuns: 1 kg de portocale costa 3 lei
verificare:
1 kg de banane costa 3x2=6 lei
30x3+45x2x3=90+270=360 lei adevarat
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!