Răspuns :
Răspuns: se calculeaza md din solutia de HCl C%=md.100/ms md=C%.ms/100=10.730/100=73g HCl CaCO3+2HCl=CaCl2+CO2+H2O MCaCO3=40+12+3.16=100g/mol M HCl=1=35,5=36,5g/mol notezi cu x mCaCO3 si cu y =volum de CO2 la 100gCaCO3.......2.36,5gHCl...............22,4L CO2 xg CaCO3.................73gHCl...................y LCO2 x=100.73/2.36,5=100gCaCO3 y=73.22,4/2.36,5=22,4Lco2
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!