Răspuns :
Explicație pas cu pas:
100 kg............150 lei
10kg................. x lei
Cât costă un kg de cartofi?
150:100=1,5
Cat costă 10 kg de cartofi?
10×1,5=15 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!