ajutor ..............

Răspuns:
1 kg b = 2 kg p
45 kg b = 90 kg p
30 kg b + 45 kg b = 360 lei
30 kg b + 90 kg b = 120 kg b = 360 lei
==> 1 kg b = 3 lei ==> 2 kg p = 3lei/ 2 = 1 leu 50
Explicație pas cu pas:
Răspuns:
banane...? lei
30kg de portocale si 45 lei banane...360lei
Cit costă 1kg de portocale?
45×2=90
90+30=120
360÷120=3lei costă 1kg de portocale