👤

Pretul unui produs este de 900 lei .Aflati cu cat la suta trebuie sa se efectueze o scumpire astfel ca pretul produsului sa fi de 1080 lei!



Răspuns :

Răspuns:

35%

Explicație pas cu pas:

diferenta de pret=1080-800=280

procentul scumpirii=

[tex] \frac{280}{800} \times \frac{100}{1} = \frac{280}{8} = 35\% [/tex]