Răspuns :
Explicație pas cu pas:
a) 1 ilustrată-8lei
5 ilustrate- 8lei×5=40lei
8 ilustrate- 8lei×8= 64lei
9 ilustrate- 8lei×9=72lei
b)1 agrafa-3 lei
8 agrafe-3lei×8=24lei
1agrafa- 4lei
8 agrafe-4lei×8=32lei
1 agrafa-6lei
8 agrafe-6lei×8=48lei
c)ciocolată-8lei
?cocolate-24lei
24lei÷8lei=3ciocolate costa in total 24lei
?ciocolate-48lei
48lei÷8lei=6 ciocolate costa in total 48lei
?ciocolate-80lei
80lei÷8lei=10 ciocolate costa in total 80lei
e) 1 mașină-9 lei
1 păpușa-9lei×8=72lei este prețul păpușii
f) 1 urs de plus-6lei
1.urs de plastic-6lei÷8=600bani÷8=75bani este prețul unui urs de plastic
g)album de fotografii-64lei
album de desen-8 lei
64lei÷8lei=de 8ori este mai ieftin albumul de desen decât albumul de fotografii
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!