👤

calculati cate grame reprezinta 5 moli de apa si 2 moli dioxid de carbon​

Răspuns :

Răspuns:

M= 2+16=18 g/mol H2O

n=m/M=>m=n*M=>m=5*18=90g apa

M=12+2*16=44g/mol CO2

n=m/M=>m=n*M=2*44=88g CO2

Explicație:

M=masa molara

n=număr de moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari