Răspuns :
Răspuns:
a)M(O2)=32 g/mol
m=32*5=160 g
b)M(H2SO4)=98 g/mol
m=98*8=784 g
c)M(Na3PO4)=164 g/mol
m=164*0,04=6,56 g
d)M(KH2PO4)=136 g/mol
m=136*3=408 g
Răspuns:
a) MO2=2×AO=2×16=32
1molO2......32gO2
5moliO2.......xgO2
x=5×32/1=calculează
b) MH2SO4 =2×AH+AS+4×AO=2×1+32+4×16=98
1 mol H2SO4.........98gH2SO4
8 moli H2SO4.........ygH2SO4
y=8×98/1=calculează
c) MNa3PO4=3×ANa+AP+4×AO=3×23+31+4×16=164
1mol Na3PO4......................164gNa3PO4
0,04 moli Na3PO4 ..............zgNa3PO4
z=0,04×164/1=calculează
d)MKHPO4 =AK+AH+AP+4×AO=135
1mol KHPO4...................135gKHPO4
0,003moliKHPO4..........tgKHPO4
t=0,003×135/1=calculează
Explicație:
3mmoli=0,003 moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!