Răspuns :
Răspuns:
ms=400g
C=40%
md=C×ms/100=400×40/100=160g
2×36,5g 111g 44g 18
CaCO3 + 2HCl => CaCl2 + CO2 + H2O
160g xgCaCl2 ygCO2 zgH2O
MHCl=AH+ACl=1+35,5=36,5g
MCaCl2 =ACa+2×ACl=40+2×35,5=111g
MCO2 =AC+2×AO=12+2×16=44g
MH2O=2×AH+AO=2×1+16=18g
x=160×111/2×36,5= calculează
y=160×44/2×36,5=calculează
z=160×18/2×36,5=calculează
n=m/M=160/36,5= 4,38 moli HCl
2moli 1mol 1mol 1mol
CaCO3 + 2HCl => CaCl2 + CO2 + H2O
4,38moli x'moli y'moli z'moli
x'=4,38×1/2=calculează
y'=4,38×1/2=calculează
z'=4,38×1/2=calculează
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!