Răspuns :
Răspuns:
MN2=2×AN=2×14=calculează
MH2=2×AH=2×1=calculează
MHI=AH+AI=1+127=calculează
MCH4 =4×AH+AC=4×1+12= calculează
MCO2=AC+2×AO=12+2×16= calculează
MCl2=2×ACl=2×35,5=calculează
MO2=2×AO=2×16=calculează
MSiO2 ASi +2×AO= 28+2×16=calculează
Răspuns:
M(N2)=2x14=28 g/mol
M(H2)=2x1=2 g/mol
M(HI)=1+127=128 g/mol
M(CH4)=12+4x1=16 g/mol
M(CO2)=12+2x16=44 g/mol
M(Cl2)=2x35,5=71 g/mol
M(O2)=2x16=32 g/mol
M(SiO2)=28+2x16=60 g/mol
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!