Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
10g CuO
p= 80%
r. cu HCl
c= 36,5%
ms HCl
masa de sare
--se afla masa pura de CuO
mp= p .mi :100
mp=80 . 10 : 100=8 g CuO
8g xg yg
CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O
80g 2.36,5g 135g
x= 8 . 73 : 80=7,3 g HCl-------> md sol. de HCl
ms=7,3 . 100 : 36,5=20 g sol. HCl
-se afla masa de sare
y=8 . 135 : 80=13,5 g CuCl2
n= 13,5g : 135g/moli=0,1 moli sare
MCuO=64 +16=80-----> 80g/moli
MCuCl2=64 + 2.35,5=135------> 135g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!