Răspuns :
4 moli KOH sunt neutralizati de acid sulfuric, sa se determine masa acidului sulfuric si nr. de moli utilizati la neutralizare.
Rezolvare:
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Masa molara a H2SO4 este 2*1 + 1*32 + 4*16 = 98(g/mol).
Ecuatia reactiei chimice este:
2KOH + H2SO4 = K2SO4 + 2H2O
Daca 2*1 moli KOH reactioneaza cu 1*1 moli H2SO4
Atunci 4 moli KOH vor reactiona cu a moli H2SO4
a = 1*4/2 = 2(moli H2SO4).
Sa exprimam si in grame.
Daca 1 mol H2SO4 corespunde la 98 g H2SO4
Atunci 2 moli H2SO4 vor corespunde la x g H2SO4
x = 2*98/1 = 196(g H2SO4).
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!