Răspuns :
a)
nA ---> produsi
v = k[A]ⁿ
[A]₀ = 4 mol/L ----> v₀ = 0,96 mol/L*s
[A] = 2 mol/L -----> v = 0,24 mol/L*s
=>
v₀ = k[A]₀ⁿ
v = k[A]ⁿ
se face raportul intre cele doua viteze
v₀/v = k/k ₓ [A]₀ⁿ/[A]ⁿ
=>
0,96/0,24 = (4/2)ⁿ => 4 = 2ⁿ => 2² = 2ⁿ
=> n = 2
=> 2A ---> produsi
b)
alegem unul dintre momente al variatiei vitezie pt det. lui k
v = k[A]² => k = v/[A]²
= 0,24/2² = 0,06 L/mol*s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!