Răspuns :
Răspuns:
Datele problemei sunt:
Soluție 1 HCl ⇒ ⇒ ⇒ Soluție 2 HCl
din V1 soluție HCl, 0,1M...........rezultă V2soluție HCl, pH=3
C M1= 0,1M CM2= 10⁻ exp pH= 10⁻³
md1 HCl = ? (moli) md2(moli)=se calculează din V2 și CM2
*** Dar md1 = md2, fiindcă soluția1 de 0,1M aduce cantitatea de HCl,
care va fi în soluția 2; nu aduce apa de dizolvare, HCl
Trebuie să calculăm:
-md2=? ( moli HCl)
-md1=? (moli HCl)
Vs2=? (L)
Baza calculelor:
expresia matematică a pH-ului și expresia matematică a C M.
CM = n moli dizolvat/ Vs (M, sau mol/L)
și:
n moli dizolvat= C M .Vs
unde:
C M = concentrația molară( M)
n moli dizolvat = număr moli de substanță dizolvată
Vs= volum soluție (L)
Calcule:
a) md2 =? (n2 moli dizolvat)
n2 moli dizolvat= CM2. Vs2= 10⁻³ (mol/L) . 0,2 L= 2.10⁻⁴ L
200mL = 200: 1000L = 0,2 L sau 2.10⁻¹L
b) md1= md2= 2.10⁻⁴ moli HCl
c) Vs1=?, din CM1 și md1 (moli); CM 1= 0,1 M = 1.10⁻¹ M
Vs2 =2.10⁻⁴ moli / 10⁻¹ mol/L= 2.10⁻³ L
Vs2= 2.10⁻³L .1000 mL (10³) = 2mL
R: 2mL
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!