Răspuns :
Răspuns:
3.
3,5 kg ____ 70 lei
8 kg ______ x
x = (8•70)/3,5 = (8•700)/35 = 160 lei
4.
100 r _______ 2 min
x __________ 4 min
x = (100•4)/2 = 200 r
5.
50 caiete ______ 4 kg
70 caiete _______ x
x = (70•4)/50 = 28/5 = 5,6 kg
6.
6 kg cafea verde _______ 5 kg cafea prăjită
x ___________________ 60 kg
x = (6•60)/5 = 72 kg cafea verde
Răspuns:
1. 70:5=14lei costă un kg.
2. 14*8=112 lei costă 8kg.
1. 100:2=50rotatii face într-un minut.
2. 50*4=200rotatii face in 4m.
1. 70-50=20 caiete sunt mai multe 70.
2. 20:4=5kg se va consuma pentru 70 caiete.
1. 6-5=1 este diferența dintre 6 și 5.
2. 60-10=50kg de cafea prăjită se obține din 60kg de cafea verde.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!