👤

Un cub cu latura l = 25 cm, suspendat de un resort caracterizat prin constanta elastica k = 1000 N/m, determina o alungire a acestuia cu Δl = 2 cm. Sa se afle presiunea exercitata de cub pe o suprafata orizontala.
Clasa a 7-a ​


Răspuns :

Răspuns:

p = 320 Pa

Explicație:

p = F/S

= k×Δl/l²

= 1000N/m×2cm/625cm²

= 1000N/m×0.02m/0.0625m²

= 20N/0.0625m²

= 320 Pa