👤

Calculeaza numarul de molecule din :
a) 272 g H2S
b) 10,2 kg NH3
c) 100 ml acetona C3H6O (p egal cu 0,8 g/mL


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

a.

n=272g : 34g/moli=8 moli H2S

1mol H2S  ----------6,023.10²³molecule

8 moli-----------------------x

x= 8 . 6,023.10²³ molecule =

b.

n= 10200g : 17g/moli= 600moli NH3

1molNH3--------6,023.10²³molecule

600moli--------------x

x= 600. 6,023.10²³molecule =