Răspuns :
1. md=70g
ms=350g
C%=md/ms*100
C%=70g/350g*100=20%
2.md=?
ms=30g
c%=32%
32%=md/30g
32/100=md/30g=>md=48/5(9,6g)
ms=350g
C%=md/ms*100
C%=70g/350g*100=20%
2.md=?
ms=30g
c%=32%
32%=md/30g
32/100=md/30g=>md=48/5(9,6g)
Răspuns:
1. md=70g
ms=350g
C=md×100/ms=70×100/350=20%
C=20%
2. C=32%
ms=30g
md=?
md=C×ms/100=32×30/100=9,6g
md=9,6g
Explicație:
succes
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!