Răspuns :
a.
H2C-OH
I
HC-OH + 3HOOC-(CH2)14-CH3 -->
I
H2C-OH
H2C-OCO-(CH2)14-CH3
I
HC-OCO-(CH2)14-CH3 + 3H2O
I
H2C-OCO-(CH2)14-CH3
b.
1 kg m kg
C3H5(OH)3 + 3HOOC(CH2)14CH3 --> triglicerida + 3H2O
92 3x256
=> m = 1x3x256/92 = 8,35 kg ac. palmitic si reprezinta 65% din totalul introdus
=>
65% .............................. 8,35 kg
100% .............................. md = 12,85 kg (rotunjit)
stim c% = mdx100/ms
=> ms.ac.palmitic = mdx100/c%
= 12,85x100/95 = 13,51 kg sol. ac. palmitic
c.
1 kg / 92 = 0,0109 kmoli = 10,9 moli glicerina
stim ca Cm = nr.moli/Vs
=> Vs = nr.moli/Cm = 10,9/3 = 3,63 L sol. glicerina
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!